TASARIM NEDİR?

TASARIM, bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk,  doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünüdür.

Tasarımların hukuki koruma altına alınabilmesi için bir üründe somutlaşması/cisimleşmesi gerekir. Hukukumuzda korunacak bir tasarımın, ürün veya ürünün parçasına uygulanması yada ortada tasarlanmış bir ürün olması gerekir.

TASARIM TESCİLİ NEDEN ÖNEMLİDİR

Firmalar ürünlerini teknoloji, kalite ve fiyat bakımından farklılaştırarak rekabet ederler.  Günümüzde farklılaşmanın en önemli araçlarından birisi tartışmasız özgün tasarımlarıdır. Yenilikçi anlayışla ürünler geliştiren firmalar veya tasarımcılar tasarladıkları ürünlerle rakiplerinden bir adım önde olacaklardır.  Ortaya çıkan yeni ve özgün tasarımların, içinde bulunduğu pazarda varlığını devam ettirebilmesi ve rakiplerine karşı bir adım önde olabilmesi için yasal koruma altına alınması zorunluluk haline gelmiştir.

TASARIM KORUMA KRİTERLERİ

Endüstriyel tasarımların korunması hakkında kanun hükmünde kararnamede ürün olarak şunlar sayılmıştır:

  • Nesneler
  • Bileşik sistem veya bu sistemin parçaları
  • Setler
  • Takımlar
  • Ambalajlar
  • Birden çok nesne veya sunuşun bir arada algılanabilen bileşimleri
  • Grafik semboller
  • Tipografik karakterler(yazı karakterleri)

 

‘’Tasarımların tescil edilerek korunması için “YENİ ve AYIRT EDİCİ niteliğe sahip” olması gerekir’’

Yenilik, bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir.

Ayırt edicilik, bir tasarımın ayırt edici niteliğe sahip olması, bu tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile herhangi bir tasarımın böyle bir kullanıcıda yarattığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık olması anlamındadır.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz…